Tunga pallrack

Det australiska standardtunga pallställetär specifikt konstruerad för att uppfylla de stränga kraven på AS 4084-2012, vilket säkerställer enastående säkerhet, stabilitet och bärande kapacitet för krävande industriella miljöer . Byggt för att lagra med hög kapacitet, tillverkningsanläggningar och logistiknav, detta system levererar kompletterande prestanda inom både statlig och dynamisk lagring {4; Standarder gör det till ett pålitligt val i Australien och Nya Zeeland, där det allmänt antas för sin tillförlitlighet, enkel installation och långsiktig hållbarhet .
Nyckelfunktioner
- Som 4084-2012 kompatibel:Helt konstruerad för att överensstämma med Australiens nationella rackstandard, garantera långsiktig strukturell integritet och arbetsplatsens säkerhet .
- Tolerans med hög belastning: Stöder upp till 4, 000 kg per balknivå, vilket gör det idealiskt för att lagra tunga pallar och skrymmande varor .
- Stålkonstruktion av industriell kvalitet:Kallformade ramar och lådor säkerställer exceptionell styrka och hållbarhet .
- Korrosionsbeständig beläggning: Hållbart pulverbeläggning eller varm-dip galvaniserande alternativ Skydda mot slitage, fukt och miljöexponering .
- Flexibla konfigurationer:Finns i flera storlekar och layouter som passar olika golvplaner, lagringshöjder och palltyper .
Huvudkomponenter
RAM

Sammansättning:
Ramen består av stag, horisontella och diagonala stag, bultar, distanser och basplattor . Standarddjup är 838 . 2 mm, 914,4 mm, 1000mm, 1066,8 mm, 1100 mm, 1219,2 mm.
Standard tvärsnittsdimensioner (mm):
90 x 67 x 1.8/2.0/2.3
100 x 67 x 2.0/2.3/2.5
120 x 95 x 2.5/2.75/3.0

Basplattan säkerställer att kolonnen förblir stabil, distribuerar sin belastning jämnt över golvet och förankrar den ordentligt till marken för tillförlitligt strukturellt stöd . Basplattan finns i fyra typer:Stämplande basplatta, en-radens hålbasplatta, dubbel-radens basplatta,ochTre-rads hålbasplatta .Varje typ är utformad för att ge varierande nivåer av stöd och lastdistribution .
| Rambelastningskapacitet (ton) | |||
| Första strålnivån (M) | Kolumnspecifikationer | ||
| 90 x 67 x 1,8 (AS90S) | 90 x 67 x 2,0 (AS90U) | 90 x 67 x 2,3 (AS90H) | |
| 1.0 | 8.4 | 13 | 15 |
| 1.4 | 8.4 | 11.8 | 13.8 |
| 1.8 | 8.4 | 10.6 | 12.6 |
| 2.0 | 7.8 | 10 | 12 |
| 2.2 | 7.2 | 9.4 | 11.4 |
| 2.4 | 6.6 | 8.8 | 10.4 |
| 2.6 | 6 | 8.2 | 10.2 |
| Första strålnivån (M) | Kolumnspecifikationer | ||
| 100 x 67 x 2,0 (AS100S) | 100 x 67 x 2,3 (AS100U) | 100 x 67 x 2,5 (AS100H) | |
| 1.0 | 14.4 | 16.4 | 18.4 |
| 1.4 | 13.2 | 15.2 | 17.2 |
| 1.5 | 12 | 14 | 16 |
| 2.0 | 11.4 | 13.4 | 15.3 |
| 2.2 | 10.8 | 12.8 | 14.6 |
| 2.4 | 10.2 | 12.2 | 13.9 |
| 2.6 | 9.6 | 11.6 | 13.2 |
| Första strålnivån (M) | Kolumnspecifikationer | ||
| 120 x 95 x 2,5 (AS120S) | 120 x 95 x 2,75 (AS120U) | 120 x 95 x 3.0 (AS120H) | |
| 1.0 | 20.8 | 24 | 27 |
| 1.4 | 19.4 | 22.5 | 25.5 |
| 1.8 | 18 | 21 | 24 |
| 2.0 | 17.3 | 20.2 | 23.2 |
| 2.2 | 16.6 | 19.4 | 22.4 |
| 2.4 | 15.9 | 18.6 | 21.6 |
| 2.6 | 15.2 | 17.8 | 20.8 |
Lådbalk
Sammansättning:Standardstrålen består av rullade sammanlåsande balkar med kolonnklipp svetsade i båda ändarna av strålen . Beroende på strukturens krav kan svetsade rör eller andra profiler också användas som strålen .}
Längd:Standardlängden L är dimensionen mellan de inre sidorna på kolonnklämmorna i båda ändarna av strålen, med en tolerans på ± 0 . 5mm . Standardlängder är 1372mm, 2591mm, 2743mm, 3048mm, 3658mm, 3810mm, 4200mm.

Vanliga storlekar:
- 80×50×1.5
- 90×50×1.5
- 100×50×1.5
- 110×50×1.5
- 120×50×1.5
- 140×50×1.5
- 160×50×1.5
- 160×50×1.8
- 160×50×2.0
Säkerhetsfunktion:Beams 80×50 and 100×50 use 3-hook clips, load up to 3T per level. Beams 120×50 and above use 4-hook clips, load up to 4T per level. Consult technical support if load exceeds 4T per level.
| Strålbelastningskapacitet (KGS) | ||||||||
| mm | 1372 | 2591 | 2743 | 3048 | 3658 | 3810 | 4200 | |
| Dimensionera | L/200 | L/200 | L/200 | L/250 | L/250 | L/300 | L/300 | |
| 80×50×1.5 | 3 stift | 3,781 | 1,520 | 1,356 | 1,098 | 610 | 562 | 386 |
| 90×50×1.5 | 3 stift | 4,000 | 1,853 | 1,654 | 1,339 | 744 | 686 | 470 |
| 100×50×1.5 | 3 stift | 4,000 | 2,427 | 2,165 | 1,754 | 974 | 898 | 616 |
| 110×50×1.5 | 4 stift | 4,000 | 2,748 | 2,559 | 2,073 | 1,151 | 1,061 | 728 |
| 120×50×1.5 | 4 stift | 4,000 | 2,863 | 2,705 | 2,356 | 1,309 | 1,206 | 827 |
| 140×50×1.5 | 4 stift | 4,000 | 3,340 | 3,155 | 2,839 | 1,781 | 1,642 | 1,126 |
| 160×50×1.5 | 4 stift | 4,000 | 3,908 | 3,691 | 3,322 | 2,381 | 2,195 | 1,505 |
| 160×50×1.8 | 4 stift | 4,000 | 4,000 | 4,000 | 3,898 | 2,794 | 2,576 | 1,766 |
| 160×50×2.0 | 4 stift | 4,000 | 4,000 | 4,000 | 4,000 | 3,119 | 2,875 | 1,972 |
Racktillbehör

Systemalternativ
- Höjd, djup och bredd:Helt anpassningsbar baserat på lagerlayout och lastbehov .
- Ytfinish:Standardpulverbelagd finish/galvaniserad
Förpackning och lastning
Vår förpacknings- och lastningsprocess är noggrant utformad för att säkerställa att varje produkt anländer säker, säker och redo för installation . Utöver att skydda varor i transit, hjälper vår professionella förpackningsstrategi att effektivisera verksamheten - att spara tid och minska risken för skador under lastning och lossning .}

Varför välja Jracking?
- Erfaren tillverkare- Tjänar internationella marknader med många års rackkompetens .
- Global räckvidd- Med fabriker i Vietnam och lager i U . S . och Australien stöder vi snabba och pålitliga transporter över hela världen .
- Pålitlig partner-Vi bygger långsiktiga partnerskap genom pålitlig service, anpassade lösningar och konsekvent produktkvalitet .
- Exportfokuserad- Vi är specialiserade på tillverkning för export, med en djup förståelse för logistik, containeroptimering och global efterlevnad .
Populära Taggar: tung pall racking, porslin, leverantörer, fabrik, anpassad, CE, ISO9001, RMI, Q235, Q345, AS4084
Ett par
TårpallDu kanske också gillar
Skicka förfrågan

















